v   DOSYALAR
  v   YAZILAR
  v   { FORUM }
  v   DEFTERE YAZ
  v   SUNULAR
  v   RESİMLER

Menü
Site sayacı
Bugün : 3
Dün : 58
Toplam : 3373490
Sayfa izlenimi aldık..
Yedek
Sizin kodlariniz buraya eklenecek
BAŞARILI ÖĞRETMEN
  Tüm yazarlar || Bu yazara ait yazılar
   BAŞARILI ÖĞRETMEN

BAŞARILI ÖĞRETMEN
Değerli eğitimci arkadaşlar ve her şeyimiz, gurur kaynağımız, geleceğimiz sevgili öğrenciler!

İnsanoğlu var oluşundan itibaren belli bir ritimle değişik ortamlarda farklı şekillerde ama bir şekilde eğitmiş, eğitilmiş ve nihayetinde gelişme göstermiştir. Bu noktada daha iyi bir bilgiye sahip olmak için tarihimize baktığımızda hangi dönemlerde bu gelişmeler daha aktif olmuş hangi dönemlerde daha az aktif olmuş bunu görürüz. Nihayetinde tarih, ileriye sıçramak için geriye gerilmek. Daha başarılı olmak için buna her daim muhtacız.
Bendeniz de bu noktada hem öğrencilik yıllarımı göz önünde bulundurarak empati kurdum hem de eğitimci olarak şu ana kadar kazandığım tecrübelerimden yararlandım ve aşağıdaki gibi bir ilaç listesi oluşturdum.
 
* Öğrencilere sadece, hak ettiklerini vermeye çalışmak lazım. Bu tavır hem buna değmeyecek olanları daha da yaramaz olmaktan korur, hem de diğer öğrencilere haksızlık edilmemiş olunur.

* Her öğrenciyi fiziksel ve psikolojik olarak çok iyi tanımak gerekir. Böylece onlara karşı olumlu ya da olumsuz yönde peşin hükümler verme yanlışlığından uzak durulmuş olunur.

* Bir öğretmenin yapmayacağı / yapamayacağı veya yaptırmayacağı / yaptıramayacağı hiçbir sözü söylememesi en isabetli tutum olacaktır. Nitekim böylece öğreticinin kendisine olan saygınlığı da korunmuş olur.

* Haddinden fazla öğrencilerle bir arada bulunmak, onları sıkabilir, rahatsız edebilir ve dolayısıyla öğretmene olan davranışlarında gevşemeye neden olabilir.

* Yapılan iyilikler için kimsenin minnet duymasını beklememek, onları o pozisyona düşürmemek gerekir.

* Öğrencilere, yapacakları bir şey karşılığında ödüllendirileceği söylenmişse, ödüllerini vermek; cezalandırılacağı söylenmişse de hakkaniyetle cezalandırmak öğrencilerin güvenini kazanmada büyük önem arz eder.

* Bir öğrenci cezalandırılırken, suçsuzların da bu esnada, bilmeyerek de olsa, cezalandırılabileceğini unutmamak gerekir! Bu bağlamda dikkat hat safhada olmalı ve hakkaniyetten uzaklaşılmamalıdır.

* Konuştukça konuşmak belki insanın hoşuna gidebilir lakin öğrenciler, bundan sıkılıyor olabilir. Bu nedenle konuşma süresini en uygun şekilde ayarlamak daha faydalıdır.

* Konuşurken kullanılan her kelimeyi tane tane seçerek ve bilinçli olarak söylemek, söylenilen her sözün de arkasında olmak tutarlı olmanın en güzel ifadesidir.

* Suç işleyen bir öğrenciye nasıl muamelede bulunulacağına karar vermeden önce onu, çok sert olmayan bir tavırla ve dikkatle dinlemek hatayı ortadan kaldırmada daha faydalı olacaktır.

* Öğrencileri, onlara verilen görevlerin çokluğu ile boğmak onları yaptıklarından ya yaptıranlardan soğutacaktır. Fakat hemen hepsine de bir görev vermek, onunla uğraşmalarını sağlamak, sıkmadan da onlar üzerinde bir etki sağlamak onların kendilerine olan güvenlerini arttıracak, kendilerine değer verildiğini hissetmelerine sebep olacaktır.

* Hangi halet-i ruhiye içinde olunursa olunsun, bir şeyler sormak, anlatmak için gelen öğrenciyi, tatmin edici cevapları vermeden, en azından onun duygularına saygı gösterildiğini hissettirmeden onu göndermek öğrencinin ruhsal yapısında yıpranmalara neden olacaktır.

* Öğrencilerin pek hoşuna gitmeyen bir işi yaptırmak zorunda kalındığında, o işi yaptırırken onlara, her aşamada destekleyici, motive edici, ödüllendirici sözler söylemek gerekir.

* Unutmamak lazım ki, hayat bir yankı gibidir. Öğrenciye ne verilirse ondan da aynısı alınır.

* Ne kadar saygı duyulması isteniyorsa o kadar sevgi göstermek gerekir.

* Zaman zaman övgülerde bulunarak onların motivasyonlarının artmasına sebep olmak biz eğitimcilerden hiçbir şey kaybettirmez!

* Her durumda, öğrencileri kırmamaya çalışmak gerekir!

* Bir eğitimci bildiği doğruları uygulamaktan çekinmemelidir!

Son olarak, Cüceloğlu’nun da söylediği gibi, tüm gerçekler üç adımda gelir:

Önce alay edilir.

Sonra şiddetle karşı çıkılır.

"Zaten belli olan bir şey ki." denilir ve ister istemez kabul edilir. Dolayısıyla prensiplerimizden, bildiğimiz gerçeklerden şaşmadan, azim ve kararlılıkla yolumuza devam etmeliyiz!...

                                      Abdullah E. GÜNAY
                                 Said Süheyla Bildirener İ.Ö.O.


[ Yazar : Abdullah Enes GÜNAY | Okunma : 3521 | Tarih: 04.06.2009 ]
         Oy : 2-Puan : 7Son 5 Yorum

Ekleyen: eliz
çok güzel ve çok doğru söylüyosunuz fakat bunlar bence sözle olmuyor malesef,bir çok öğretmen gördüm ama hiçbiri hayata ve olaylara karşı pozitif bakmıyor/bakamıyor üstelik bence birbirinize öğencilerinize nasıl davranmanız gerektiğini sormak yerine öğrencilerinizle konuşup olumlu ve olumsuz yönlerinizi daha kolay şekilde bulmayı denemelisiniz bu şekilde hem siz olumsuz yönlerinizi görmüş hemde öğrencileriniz ön yargılarından uzaklaşmış olurlar :)

Tarih : 06.03.2010 14:12:04
Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)

Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Hatırla :   Gizli : 

  
Anket
Sitemizi beğendiniz mi?
Evet (45 %)
Hayır (54 %)
95 - Katılım
Köşe Yazıları

Adem Karadeniz

TARİH YANLIŞ ANLAŞILIRSA BUGÜNÜN AYAĞI KAYAR

İlhan Metinkale

GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN KISKACINDA TARİH ALGIMIZ

Hilal ZEYBEKOĞLU

Ulubatlı Hasan ve Şehadet Arzusu

Civan ÇELİK

1890’DA JAPONYA’DA BATAN ERTUĞRUL GEMİSİ VE ŞEHİTLERİMİZ

Hülya BELGİN

İyiki Varsın Türkçe'm

Ertuğrul GÜNER

SINAVLAR

Rümeysa

Derin Karanlık

Fazlı MACİT

BİZİM

Abdullah Enes GÜNAY

BAŞARILI ÖĞRETMEN
En Sevilenler
 Dosyalar:

 Yazılar:
 » İddia
BİZEGİTİMCİYİZ
Website motorumuz 2013 AspSitem Ay Yildiz
Bu sayfa: 0.17 saniyede yorumlandı.
toplist.htm dosyasi toplist 1 toplist 2 toplist 3